Koľko si vypýtať na pohovore a kedy si našetríte svoj prvý milión? Poradíme Vám!

3665x přečteno

Kde zistíte koľko sa zarába na vybraných pozíciách

Väčšina firiem si do pracovných zmlúv dáva klauzulu ktorá zamestnancom zakazuje rozprávať o svojich platoch. Viete, že priemerný plat v ČR je niekde okolo 25 000 Kč? Dostať sa ale k informáciám koľko sa zarába na  pozícii, o ktorú máte záujem už nie je úplne jednoduché. V tomto článku Vám ukážeme kde dané údaje zistíte! 

Aký plat si mám vypýtať

Ak sa chystáte na pohovor, alebo si nie ste istý či Vás váš súčasný zamestnávateľ správne ohodnocuje, mohla by Vám pomôcť nasledujúca stránka: http://www.platy.cz/. Po zadaní názvu vášho povolania a niekoľkých ďalších údajov zistíte, koľko by ste na danej pozícii mohli očakávať.

Výpočet čistej mzdy

Pri pohovore a v štatistikách sa všade uvádza hrubý plat. Chcete vedieť koľko reálne dostanete v „čistom“? Pomôcť Vám môže nasledujúca kalkulačka na Finance.cz: http://www.finance.cz/dane-a-mzda/kalkulacky-a-aplikace/mzdovy-kalkulator/.

Koľko zarábam oproti ostatným?

Ak sa chcete porovnať s ostatnými zamestnancami v ČR, zadajte svoj plat a zistíte koľko ľudí zarába v ČR viac alebo menej ako vy: http://finexpert.e15.cz/kdo-vydela-mene-a-vice-nez-vy/?calc=1

Ak máte pocit, že české platy za veľa nestoja a zdajú sa Vám nízke, môžete porovnať svoj plat v rámci celého sveta: http://www.globalrichlist.com/. S priemerným platov v ČR stále patríte medzi top 5 % najlepšie zarábajúcich na svete.

Kedy si našetrím prvý milión?

Veľmi zaujímavá, ale už menej optimistická, je stránka http://www.platy.cz/millionaire#.UxxyM_l5OwQ ktorá Vám vypočíta vek, v ktorom si našetríte svoj prvý milión dolárov. Pokiaľ je Vám 25 rokov, zarábate hrubú priemernú mzdu v hospodárstve a ušetríte každý mesiac 20% svojej mzdy, ktorú dokážete zhodnotiť 1 % nad infláciu, tak prvý milión prepočítaný na dnešnú hodnotu peňazí zarobíte vo svojich 216 rokoch. 

Autor: Erik Klein