John Chen - záchrana BlackBerry?

1881x přečteno

Kanadský výrobca telefónov BlackBerry Ltd oznámil menšiu stratu ako bola očakávaná, odkedy sa ujal vedenia John Chen. S tržbami to na druhej strane bolo trochu rapídnejšie, tie sa totiž prepadli o 64 percent.

Táto spoločnosť, ktorá prehrala vačšinu trhu so smartphonmi od Apple a od zariadení bežiacich na Androide, prepustila tisíce zamestnancov a oznámila, že predáva vačšinu svojich nehnuteľností.

Toto ale neznamená koniec BlackBerry, je to len nová politika nového CEO Johna Chena, ktorý nastúpil v Novembri 2013, a je známy tým, že znižuje nákladovú základňu. Náklady na vývoj sa znížili o 24 percent vo štvrtom štvrťroku,  zatial čo predajné, marketingové a administratívne o 35 percent.

Chen povedal, že cashflow bude pozitívny alebo neutrálny na konci tohto fiškálneho roku. Nárast tržieb očakáva až neskôr v tomto fiškálnom roku. Na akciovom grafe firmy BlackBerry môžeme vidiet väčšiu dôveru investorov od chvíle, kedy sa Chen ujal vedenia. Hodnota akcií totiž vzrástla6,5 na dnešných 8,41 dolárov za akciu pri tržnej kapitalizácii 4,3 miliard dolárov.

Analytik Brian Colelli z Morningstar povedal, že znižovanie operačných nákladov BlackBerry bolo do určitej miery povzbudivé.

Veľkou otázkou ale ostáva čo može BlackBerry ponúknuť ?

Vačšina poptávky pozostáva zo softvérových riešení alebo mobilných zariadnení pre veľké firmy a ich vnútorné siete. Pán Aleš Vávra na prednáške klubu investorov taktiež poznamenal, že firma s telefónnmi už asi neprekvapí ale stále ponúkajú veľmi dobré softvérové riešenia.

Podiel príjmov na predaji hardwaru zaznamenal pokles 37% v treťom štvrťroku a 61% vo štvrtom štvrťroku. Napriek týmto poklesom Chen povedal, že BlackBerry navrhuje 3 nové modely, ktoré by mali byť predstavené v najbližších 18 mesiacoch a v piatok na konferencii odštartoval produkciu nového modelu BlackBerry Bold, ktorý beží na platforme staršieho úspešne predávaného modelu BlackBerry 7.

Podarí sa novému CEO reorganizovať firmu a zvýšit dopyt po hardwarových zariadeniach alebo bude ich hlavná zárobková činnosť orientovaná korporátne a softvérovo

 

zdroj grafu: yahoo.com, zdroj článku: reuters.com

 

Autor: Matěj Rybár