Ekonomický nezmysel: Vlaková doprava zadarmo

3145x přečteno

Nezmyselné znižovanie cien cestovného štátnym dopravcom v ČR je realitou už niekoľko rokov. Po príchode konkurencie na slovenský trh toto opatrenie vyťahuje aj slovenský štátny dopravca spolu s vládou SR, avšak v nevídanom rozsahu, a to v podobe nulového cestovného lístka. Čo prinesie sto percentná zľava pre študentov a dôchodcov do vznikajúceho konkurenčného prostredia na Slovensku?

Nie je to tak dávno čo České dráhy  po príchode spoločnosti RegioJet na trase Praha- Ostrava prudko znížili ceny cestovného za účelom získať výraznú konkurenčnú výhodu aj za cenu straty. Po príchode spoločnosti RegioJet a Leo Express aj na slovenský trh, zavádza vláda SR opatrenie, ktoré zabezpečí cestovanie študentom a dôchodcom úplne zadarmo. Ako na toto opatrenie zareaguje konkurencia ?

Dumpingové ceny Českých dráh?

Krátko po tom ako spoločnosť RegioJet  začala jazdiť svojou pravidelnou linkou na trase Praha- Ostrava sa České dráhy (ČD) rozhodli ponúkať  zvýhodnené lístky práve na tejto trase. Napriek tomu, že táto linka bola pre ČD stratová už niekoľko rokov rozhodli sa znížiť svoje ceny takmer o 50%, nízko pod svoje náklady. Reakcia konkurencie na seba nenechala dlho čakať a RegioJet oznámil, že ceny považuje za monopolné a napadol ich na Úřade pro ochranu hospodářské soutěže ČR (ÚOHS). Firma totižto stavala na rovnakých cenách a zákazníkov plánovala prilákať lepším servisom a službami.

Medzitým na tejto trase pribudol ďalší konkurent, a tým je vlakový dopravca  Leo Express. Príchod konkurencie, ktorý mal pôvodne prispieť k zníženiu nákladov ČD a ich strát, k skvalitneniu a prilákaniu cestujúcich na železnice bez toho, aby bolo nutné znižovať ceny, dospel k tomu, že dnes všetci dopravcovia na tejto trase vykazujú hlboké straty. Leo Express, ktorý vykazuje stratu 159 mil. CZK, preto už podal žalobu na ČD za zneužitie dominantného postavenia na trhu, kde žiada  418 mil. CZK. RegioJet sa na túto žalobu ešte len chystá a čiastka, ktorú chce vysúdiť má byť niekoľko násobne vyššia.Preto je relevantná otázka, čo spôsobia nulové ceny lístkov v SR.

Tabuľka: Prehľad strát českých súkromných dopravcov za rok 2013

*vyššia strata Leo Expressu je spôsobená najmä vyššími odpismi vlakov                                                         Zdroj: webnoviny.sk

Vlaky zadarmo

O tvz. Sociálnom balíčku vlády na nadchádzajúce roky za takmer 250 mil. eur, ktorý slovenský premiér Róbert Fico predstavil na jesennom kongrese strany Smer si mnohí pomysleli, že väčšina z týchto opatrení sú len populistickou snahou upútať voličov pred komunálnymi voľbami.

Avšak čoskoro, a to 17. novembra vstúpi jedno z týchto opatrení do platnosti. Týmto opatrením, ktorého cenu vyčíslilo Ministerstvo dopravy SR na 13 mil. eur je využívanie vlakov všetkých kategórií (okrem IC vlakov) študentmi a dôchodcami z celej Európskej únie úplne zadarmo. Zároveň sa zvyšujú zľavy pre ľudí dochádzajúcich do zamestnania z 25% na 50%.

Zhodou náhod v tomto čase prichádzajú na slovenské železnice aj súkromný dopravcovia. RegioJet, ktorý prichádza na trať Bratislava – Košice a na trať Praha- Košice, zatiaľ čo firma Leo Express bude svoje vlaky prevádzkovať zatiaľ iba na trati Praha – Košice. Vzhľadom na to, že súkromní dopravcovia sa chystajú prevádzkovať vlaky kategórie IC, nárok na preplatenie tohto lístka im zaniká.

Napriek tomu, že vláda vyčíslila náklady na toto opatrenie na 13 mil. eur, očakáva sa, že táto čiastka nebude napokon stačiť. Nakoniec aj Ministerstvo dopravy SR priznalo, že do týchto nákladov nezarátalo náklady spojené so zvýšením kapacity na prepravu cestujúcich, keďže ministerstvo sa chystá požičať okolo 40 vyradených vozňov od ČD a zvýšiť počet prepravovaných vlakov.

Zdravé konkurenčné prostredie

Príchod konkurencie by mal na slovenské a české železnice priniesť skvalitnenie služieb, servisu a komfortu cestujúcich , ale aj pomôcť štátnemu dopravcovi pri vyťažení jeho vlakov v kritických dňoch. Teraz hrozí naopak zhoršenie kvality dopravy, o čom svedčia aj vypožičané vozne od ČD, pričom český dopravca sa vyjadril, že ich vyradenie je z dôvodu nespĺňania štandardov cestovania dnešnej doby. Takto nízke ceny prilákajú aj väčší počet cestujúcich s cieľom využiť svoju cestu zadarmo a vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) sa tým naplnia na maximálnu možnú kapacitu.

 Konkurenčný systém by mal vygenerovať tržnú cenu a nie cenu, ktorá je pod úrovňou nákladov a navyše vyvoláva pochybnosti o zneužití dominantného postavenia slovenských železníc (ZSSK), ale aj dominantného postavenia štátu, ktorý by mal konkurenčné prostredie vytvárať a nie ho ničiť.

Tieto superdumpingové ceny nevedú k vytváraniu ziskov štátnych prepravcov, ale naopak k ich dlhodobej strate. Vzhľadom na to, že štátna spoločnosť je dotovaná štátom jej reálny krach sa nepripúšťa. Ale ako budú na svoje straty reagovať súkromné spoločnosti? Ich možnosti sú dve. Prvou je odchod zo slovenského trhu a druhou podanie obdobných žalôb ako tomu je v ČR.

Prečítajte si tiež: Prečo Penta, J&T a Babiš nakupujú české a slovenské médiá ?

Autor: Robert Reich