Meď drží medvedí trend, čaká nás ďalší pokles?

2171x přečteno

Meď si prešla za posledné obdobie značným nárastom aj poklesom. Minulý týždeň vo štvrtok ju katapultovali slová Maria Draghiho na trojtýždňové high a na test 50-dňového kĺzavého priemeru.

Býčie nálady povzbudila rétorika, že európske QE bude v prípade potreby pokračovať aj po septembri 2016, prípadne príde ECB s ďalšími krokmi a bude naďalej podporovať uvoľnenú menovú politiku. Jeden deň si prešla oživením, ale piatkové nemecké továrenské objednávky spôsobili úplne inú 
situáciu na trhu s meďou. Zďaleka totiž nedosiahli trhom očakávaný výsledok -0.6 % a ukončili august s poklesom -1.4 %, pričom prišlo aj k revidovaniu údajov z minulého mesiaca. Takto zlé výsledky továrenských objednávok boli naposledy v marci tohto roka. Negatívne nálady sa pretavili do poklesu ceny medi až o 3 % k dennému low 230.60 USD/libra. 

Dôvody pre tak silný prepad treba hľadať vo fakte, že Nemecko je tretím najväčším spotrebiteľom medi na svete, ktorému klesá záujem o túto komoditu. Ak k tomu pripočítame spomaľujúcu sa výkonnosť Číny a jej rozširovanie sa aj na ostatné krajiny, tak reakcia obchodníkov s meďou je 
pochopiteľná. 

Uzatvorením prvej trojice najväčších spotrebiteľov medi sa dostávame ku kompletnej mozaike, ktorá fundamentálne podporuje alebo vyvracia dopyt a ponuku po tejto komodite. USA, ktoré sú po Číne druhým najväčším spotrebiteľom medi, vykázali v piatok nepresvedčivý výkon, keď NFP vykázali 
pomalší rast ako sa očakávalo. Výsledok 173,000 pridaných miest bol pod konsenzom 217,000, avšak posledné dva mesiace boli revidované smerom nahor až o 44,000 pracovných miest. Výsledky však neboli prijaté veľmi pozitívne (dolár nedokázal posilniť voči euru a jenu). Trhy navyše ignorovali výsledky nezamestnanosti vykazujúce úrovne 5.1 %, čo je Fedom považované za plnú zamestnanosť a teda ozdravujúci sa trh práce. Cenu ovplyvňoval skôr fakt, že pokles nezamestnanosti zvýšil pravdepodobnosť na rate hike, čo by následne zvýšilo náklady spoločnostiam na prefinancovanie sa cez úvery a teda ďalší možný pokles dopytu po medi.

Poklesom si neprešla len samotná meď, ale aj spoločnosti, ktoré ju ťažia. Napríklad spoločnosť Freeport – McMoRan Inc. sa v piatok prepadla o 5.1 %, čo bolo druhým najväčším prepadom v indexe Standard & Poor 500. Ďalšie spoločnosti ako Rio Tinto Group alebo BHP Billition Ltd. museli taktiež čeliť v piatok útokom medveďov. 

Technická situácia na medi je zatiaľ neutrálna, no dlhodobý obraz nevyzerá pozitívne a je pravdepodobný ďalší pokles, ak sa medi podarí dostať cez swingové minimá na 2.25.

Peter Bukov                         ftdigital.com

Autor: Peter Bukov