Nový týždeň a nový inštrument v bear markete?!

2072x přečteno

Nemecký akciový index sa v tomto týždni s veľkou pravdepodobnosťou pokúsi zmazať posledné zvyšky tohtoročného zisku. Close z piatka 21. augusta tvorilo YTD zhodnotenie 3,25% a ročné zhodnotenie od minulého augusta bolo na úrovni 8,41%.

Súčasná situácia však neumožňuje nemeckému indexu podržať si svoj rast z prvého kvartálu tohto roka, kedy ťažil najmä zo slabnúceho eura a repatriovaných tržieb nemeckých firemných gigantov v silnejúcom americkom doláre. Nemecký index DAX bol v pluse už viac ako 20%, no svoje zisky nedokázal udržať. Kráľovský menový pár v piatok prerazil 200-dňový kĺzavý priemer smerom nahor, zatvoril tesne pod 1.14 a hlavný motor DAXu tak pomaly, ale isto, vyhasína. 

Na trhoch sa totiž zamračuje a bear market je predo dvermi. Americký gigant Apple piatkovým closeom vstúpil do medvedieho trhu, keď si za jeden deň odpísal až 6% a zatvoril na cene 105.76 USD. Nemeckému DAXu chýba už prepad len o približne 5 % a vstupuje taktiež do bear marketu, ktorý definujeme ako pokles hodnoty konkrétneho finančného inštrumentu o viac ako 20 % od posledného najvyššieho high. DAX spadol v piatok o 3% a skončil obchodovanie na 10,124 bodoch, čo boli pre index viac ako pol ročné minimá. Prerazenie pod hranicu 10,050 a 10,000 by mohlo výpredaj len zosilniť a poslať nemecké akcie ešte výrazne nižšie.

Nemeckému indexu nepomohli ani indexy nákupných manažérov. Sledované indexy PMI (v sektore výroby a služieb) ukončili nad hodnotou 50, čo definujeme ako pozitívne rastové momentum ekonomiky, resp. hodnoty v pásme expanzie ekonomiky. Nemecká ekonomika dokázala v druhom kvartáli napredovať na úrovni 0,4 %, za čo môže vďačiť najmä silnému domácemu a zahraničnému dopytu. Ani tieto fakty nestačili na poskytnutie dostatočného supportu pre nemecký index. 

V mysliach obchodníkov sa udržujú skôr fundamenty ako devalvácie mien rozvojových krajín, prepad cien energetických komodít a najčerstvejšie je to demisia gréckeho premiéra Tsiprasa a predčasné grécke voľby. Rizikové aktíva, medzi ktoré zaraďujeme aj indexy, sa tak stávajú neatraktívne a naopak safe haven inštrumenty oprášili svoj lesk. Spready medzi nemeckými 10-ročnými dlhopismi sa po piatku rozširujú v porovnaní so svojim talianskym náprotivkom na 130 bázických bodov, čo je najviac od júla 2014. 

Japonský jen odmieta ďalšie oslabovanie cez psychologickú hranicu 125 USDJPY a momentálne je mu bližšia úroveň 122. XAUUSD je ďalším príkladom risk off aktíva a konečne sa podľa toho znova začalo správať. Žltý kov dokázal za 7 obchodných dní pridať viac ako 7 % a dostal sa na úrovne okolo 1,160 USD/unca.  

Z toho dôvodu je veľmi pravdepodobný scenár, že sa už čoskoro dočkáme nulového, alebo záporného YTD výkonu nemeckého DAXu. V hľadáčiku investorov pre nasledujúce obdobie by malo byť najmä pripravované zvyšovanie sadzieb v USA, ktoré však po aktuálnom vývoji na trhoch v septembri nemusí prísť, ale aj pokračujúci prepad ceny ropy, ktorá spadla pod 40 USD/barel a ekonomická situácia v Číne.

Peter Bukov                         ftdigital.com

Autor: Peter Bukov